تقدیر از محسن مخملباف

نسخه مناسب چاپSend by email

در نهمین دوره جشنواره فیلم کوسموراما که هر سال از ۱۵ تا ۲۱ آوریل در شهر ساحلی ترونهایم نروژ برگزار می شود، در برنامۀ ویژه ای سینمای امروز ایران مورد بررسی قرار گرفت.

...در برنامۀ مرور آثار محسن مخملباف علاوه بر آخرین ساختۀ او، فیلم باغبان، فیلم های دیگر وی مثل گبه، نون و گلدون، سکوت، و سلام سینما نیز به نمایش درآمد.محسن مخملباف بعد از نمایش فیلم باغبان، که تجربۀ مشترک او و پسرش میثم مخلباف دربارۀ بهائیت بود و در اسرائیل فیلمبرداری شده بود، در جلسۀ پرسش و پاسخ با تماشاگران شرکت کرد.آقای مخملباف گفت که خواسته است با این فیلم پرسشهایی را دربارۀ مذهب و رابطۀ آن با خشونت مطرح کند. به اعتقاد او وقتی دین می تواند توده های عظیمی را به خشونت برانگیزد چرا نتواند پیام آور صلح باشد. او همچنین گفت: "من نه زرتشتی ام نه مسلمان نه یهودی و نه بهایی بلکه یک فیلمساز بی دین‌ام که دربارۀ مذهبی که در ایران تابو شناخته می شود فیلم ساخته ام."به گفتۀ او بهائیت با اینکه صد و هفتاد سال سابقه دارد اما همچنان تحت فشار است و پیروان آن مورد شکنجه و آزار قرار می گیرند و فرزندان آنان از تحصیل و سایر حقوق اجتماعی محروم شده اند. وی گفت برای او بهائیت دین ناشناخته ای بود و می خواست بداند که پیروان آن چگونه فکر می کنند.محسن مخملباف گفت او بخشی از تاریخ و فرهنگ ایران را از طریق یک فرش و داستان آن فرش در گبه بازگو کرده و با فیلم باغبان خواسته است بخش دیگری از این فرهنگ را از طریق باغ بهائیان در عکا بازگو کند. به اعتقاد او سینما برای او همیشه ترکیبی از شاعرانگی و سیاست، تخیل و واقعیت بوده است.در پایان این مراسم یادبودی از طرف مدیر جشنواره به محسن مخملباف اهدا شد. مخملباف پس از دریافت جایزه با اشاره به انتخابات سال ۱۳۸۸گفت که امروز میرحسین موسوی و همسرش در زندان اند و او دوست دارد این جایزه را به میرحسین موسوی تقدیم کند.

در این برنامه که با حضور تعداد زیادی از دانشجویان علاقمندان سینما و رسانه های جمعی برگزار شد، حمید نفیسی، استاد دانشگاه نورث وسترن آمریکا، درباره حضور و موفقیت فیلم های ایرانی در جشنواره های جهانی سخنرانی کرد. آقای نفیسی با مرور فشرده نخستین حضورها و موفقیت های سینمای ایران در جشنواره های جهانی، در مورد نمایش فیلم های ایرانی در آمریکا گفت که در دهه هشتاد، بعد از برداشتن تحریم های مادلین آلبرایت، همراه با خاویار، فرش و پسته ایرانی، فیلم های ایرانی نیز به آمریکا صادر شد. به گفته او حرکت جهانی سینمای ایران از جشنواره ها، دانشگاه ها و کلوپ های سینمایی شروع شد و بعد به بازار و تلویزیون راه پیدا کرد.به اعتقاد آقای نفیسی فیلم های هنری در ایران مخاطب زیادی ندارد اما همین فیلم ها در غرب نه تنها برای فیلمساران شهرت و اعتبار آورد بلکه باعث اعتبار حکومت ایران نیز شد.سخنران بعدی، محسن مخملباف بود که درباره نقش های متفاوت سینماگران ایرانی در دوره های مختلف صحبت کرد.وی گفت قبل از انقلاب، نقش ۹۰ درصد فیلمسازان، سرگرم کردن مردم بود و تنها ۱۰ درصد آنها نقش سیاسی و اجتماعی داشتند و آگاهی اجتماعی می دادند. بعد از انقلاب، نقش سرگرمی سینما بیشتر شد اما نقش دوم سینماگران، روشنگری اجتماعی بود. به گفته مخملباف، یکی از نقش های سینما در بعد از انقلاب، آشتی هنر و مذهب بود. به اعتقاد مخملباف، در اسلام، موسیقی و تصویر حرام بود و لذا حلال کردن این دو هنر بسیار کار مهمی بود. به گفته او آیت الله خمینی، با نفوذ و پشتوانه ای که داشت می توانست موسیقی و سینما را حرام اعلام کند.  

ماخذ :   http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/04/130425_l41_cinema_iranian_semi...

تصویر: 

افزودن یک دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><p>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
حروف نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

خبرنامه

جهت عضويت يا لغو آن لطفاً آدرس ايميل خود را وارد و دكمه مربوطه را كليك نماييد.

ورود کاربر